22. 10. 2024, Bratislava – Podľa prognóz odborníkov čakajú globálnu ekonomiku dynamické roky. Svetový ekonomický rast by mal v nasledujúcich dvoch rokoch dosahovať 2,8 %, čo je v súlade s dlhodobým priemerom.
Stať by sa tak malo aj napriek negatívnemu vplyvu konsolidačných opatrení, ktoré nečakajú len Slovensko. Zároveň, túto situáciu môžu zásadne ovplyvniť výsledky volieb vo viacerých krajinách.
V Európe je viditeľný postupný nárast ekonomickej dynamiky, výnimkou je však Nemecko, ktorého ekonomika sa na konci tohto roka iba dostáva z recesie. V Číne sa spomaľuje domáci dopyt; rovnako ako v USA, ktoré však naďalej ostávajú hlavnou oporou globálnej ekonomiky.
Geopolitický tlak na globálnu ekonomiku
Počas leta 2024 sa stalo niekoľko dôležitých udalostí, ktoré priamo vplývajú na svetovú ekonomiku:
- prekvapujúci pokles inflácie, ktorý spustil rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk,
- vzdanie sa kandidatúry JoeBidena na post prezidenta Spojených štátov amerických v prospech KamalyHarris, čím sa začali dvíhať preferencie demokratov v prieskumoch,
- rastúce riziká na americkom trhu práce, prichádzajúce so zvyšujúcou sa mierou nezamestnanosti v krajine.
Geopolitický tlak sa počas najbližších dvoch rokov nezníži: okrem novembrových prezidentských volieb v USA čakajú voľby aj Austráliu, Argentínu, Brazíliu a v našom regióne napríklad Českú republiku, Maďarsko či Nemecko.
Slovensko: finančné stimuly ohrozujú verejné financie
„Podľa prieskumov Allianz Trade sa Slovensko radí medzi krajiny, v ktorých je predpoklad rastu HDP. Stále sme nízkorizikovou krajinou a predikcie hovoria o náraste HDP o 2,2 % v tomto roku, o 2,3 % v roku 2025 a o 2,8 % v roku 2026,“ hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.
Slovenska sa však zásadne dotknú konsolidačné opatrenia; aj preto, lebo spolu s Poľskom, Maďarskom a Rumunskom presahuje hranicu deficitu verejných financií na úrovni 3 % HDP, stanovenú fiškálnymi pravidlami EÚ. „Prognóza našich analytikov však napovedá, že šetrenie na Slovensku nebude také intenzívne, ako napríklad v Maďarsku,“ uvádza Peter Mucina.
Konsolidácia je veľkou témou nielen na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Podľa analýz Allianz Trade bude globálny negatívny efekt konsolidácie na rast HDP na úrovni približne -0,3 % až do roku 2027 – a to v USA, aj v Európe.
Kontinuálny pokles inflácie
Inflácia by mala už v prvej polovici roka 2025 dosiahnuť v Eurozóne cieľ na úrovni 2 %. Aj pri globálnej inflácii sa očakáva v nasledujúcich rokoch pokles, pričom v roku 2025 by mala dosiahnuť 3,7 %. To by umožnilo ďalší cyklus výrazného uvoľňovania. Pokles inflácie počas leta 2024 príjemne prekvapil – a očakáva sa, že zmierňovať sa bude aj pretrvávajúca inflácia v službách, pričom výhľadové ukazovatele sa v mnohých krajinách vracajú na úroveň spred krízy alebo dokonca klesli pod ňu.
Pomalé oživenie globálneho obchodu
Prvý polrok 2024 potvrdil koniec 1,5 ročnej recesie globálneho obchodu a jeho oživenie by malo byť podľa prognóz trvalejšie. Analytici Allianz Trade očakávajú, že v rokoch 2025-2026 svetový obchod porastie približne 3 % tempom v objemovom vyjadrení, aj keď stále zostane pod svojim dlhodobým priemerom.
Firmy sa z krízy zotavujú znižovaním svojich skladových zásob. Tento trend prispel v druhom štvrťroku 2024 k rastu tržieb a ziskov, avšak pretrváva rozdiel medzi Európou a USA. Podobné rozdiely vidíme aj v investíciách do fixného kapitálu – v krajinách Eurozóny poklesli investície o 7 % v porovnaní s hodnotami spred pandémie, výrazne tak zaostávajú za porovnateľnými krajinami, ako sú Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.
„Počet firemných insolvencií rastie, najmä v sektoroch maloobchodu, stavebníctva a služieb. Podľa našich predikcií očakávame, že celkový počet insolvencií firiem sa v roku 2024 zvýši o 10 %. Následne by v roku 2025 malo prísť k stabilizácii situácie a len miernemu nárastu o 1 %,“ dopĺňa Peter Mucina.
O Allianz Trade
Allianz Trade je svetovým lídrom v poistení pohľadávok a uznávaným špecialistom v oblasti záruk, inkasa, štruktúrovaných obchodných úverov a politického rizika. Naša vlastná informačná sieť analyzuje denné zmeny v solventnosti firiem, ktoré predstavujú 92% globálneho HDP. Spoločnostiam poskytujeme istotu v obchodovaní zabezpečením ich platieb. V prípade nedobytných pohľadávok klienta poskytujeme kompenzáciu, ale čo je dôležitejšie, v prvom rade pomáhame vyhnúť sa nedobytným pohľadávkam. Vždy, keď poskytujeme poistenie pohľadávok alebo iné finančné riešenia, našou prioritou je prediktívna ochrana. Keď však príde niečo neočakávané, náš úverový rating AA znamená, že máme zdroje podporované spoločnosťou Allianz na kompenzácie a udržanie podnikania našich klientov. Allianz Trade so sídlom v Paríži pôsobí v 52 krajinách s približne 6 050 zamestnancami.
Upozornenie týkajúce sa výhľadových vyhlásení
Vyhlásenia obsiahnuté v tomto dokumente môžu zahŕňať vyhliadky, vyhlásenia o budúcich očakávaniach a iné výhľadové vyhlásenia, ktoré sú založené na súčasných názoroch a predpokladoch manažmentu a zahŕňajú známe a neznáme riziká a neistoty. Skutočné výsledky, výkonnosť alebo udalosti sa môžu podstatne líšiť od tých, ktoré sú vyjadrené alebo naznačené v takýchto výhľadových vyhláseniach. Takéto odchýlky môžu vzniknúť v dôsledku, bez obmedzenia, (I) zmien všeobecných ekonomických podmienok a konkurenčnej situácie, najmä v hlavnej činnosti a kľúčových trhoch skupiny Allianz, (II) výkonnosti finančných trhov (najmä volatility trhu, likvidity a úverových udalostí), (III) frekvencie a závažnosti poistných udalostí vrátane živelných pohrôm a vývoja škodových nákladov, (IV) úrovne a trendov úmrtnosti a chorobnosti, (V) úrovne perzistencie, (VI) najmä v bankovom sektore, rozsah nesplácania úverov, (VII) úrovne úrokových sadzieb, (VIII) výmenných kurzov mien vrátane výmenného kurzu euro/americký dolár, (IX) zmien zákonov a predpisov vrátane daňových predpisov, (X) vplyvu akvizícií, vrátane súvisiacich integračných otázok a reorganizačných opatrení a (XI) všeobecných konkurenčných faktorov, v každom prípade na miestnej, regionálnej, národnej a/alebo globálnej báze. Mnohé z týchto faktorov môžu byť pravdepodobnejšie alebo výraznejšie v dôsledku teroristických aktivít a ich následkov.